הקדמה קצרה: מבין כל הדיאטות הקיימות כיום בשוק הישראלי והבינלאומי, הדיאטה המפורסמת ביותר היא כנראה דיאטת DASH או בשמה הישראלי: דיאטת דש.

דיאטה זו מוכרת לרבים בעיקר הודות לפופולריות הרבה שצברה ברחבי העולם לאחר שהצליחה להביא אנשים רבים לתוצאות מוכחות בכל הנוגע לירידה במשקל ושמירה על אורח חיים בריא.

אם טרם יצא לכם להכיר את הדיאטה, המדריך הבא יעשה לכם סדר ובהמשך הדף תוכלו למצוא גם תפריט מומלץ לדיאטת דש לקראת שנת 2020 שמגיעה אלינו בצעדי ענק. מתחילים…

 

 

דיאטת דש - דיאט מאסטר

 

כיצד פועלת דיאטת דש?

רבים טוענים כי דיאטת דש היא "הדיאטה הטובה ביותר בעולם". הסיבה לכך היא כנראה העובדה שהדיאטה נבחרה בשנים האחרונות פעם אחר פעם על ידי מגזינים בינלאומיים נחשבים לדיאטה המוצלחת ביותר, בין היתר מכיוון שהיא מאפשרת לרדת במשקל בפרק זמן קצר יחסית, מבלי לפגוע בבריאות הגוף, ואף מקנה הרגלי אכילה בריאים ונכונים.

היתרון הבולט של דיאטת דש זוהי העובדה כי היא דיאטה שמתאימה לכולם. היא נחשבת לדיאטה מאד אפרקטיבית ותוצאותיה מפורטות על ידי רבים שניסו והחליטו לשתף מניסיונם האישי. כמו כן, ניתן למצוא אינספור ביקורות, המלצות, סיפורים אישיים ותגובות חיוביות על התהליך הנלווה לדיאטה זו.

 

מספר נתונים שחשוב להכיר על דיאטת דש, תוכנית "דש אקספרס" ועל החברה שמשווקת אותה בישראל:

 • ביסוס מחקרי: פותחה בפרויקט משותף של 5 אוניברסיטאות ומאות רופאים, חוקרים ודיאטנים בתהליך שנמשך מעל ל-7 שנים, בעלות של עשרות מיליוני דולרים ובמימון ממשלת ארה"ב.
 • מחקרים שפורסמו בעיתונות המדעית המבוקרת נעשו בתחומים הבאים: מלחמה בסוכרת, הורדת לחץ דם, ירידה במשקל, צמצום היקפים, שחלות פוליציסטיות, כבד שומני, שמירה על המשקל לאורך זמן, שיפור במדדי דם.
 • המלצות על דיאטת DASH בתחומים שונים פורסמו ע"י: בית חולים הדסה בנושא ל"ד, קופ"ח מכבי בנושאים נפרולוגים, קופ"ח מאוחדת כדיאטה האידיאלית לכלל האוכלוסייה, איגוד האנדוקרינולוגים האמריקאי כדיאטה האידיאלית לכלל האוכלוסייה ולמלחמה בסוכרת, ממשלת ארה"ב כדיאטה אידיאלית ומומלצת.
 • שנות פעילות בישראל: 6
 • מספר לקוחות בישראל: מעל ל-55,000
 • עובדים בחברה: 32
 • חברים פעילים בקהילת ההרזיה המוגבלת ללקוחות החברה בפייסבוק: 6000-7000 בכל רגע נתון, ומעל ל-20,000 אינטראקציות של חברים מדי חודש.
 • צוות מקצועי: דיאטניות קליניות עם רישיון מטעם משרד הבריאות ונטורופתיות מוסמכות. כל הצוות המקצועי מבוטח בביטוח חבות מקצועית ע"י חברת הביטוח איילון.
 • כל המוצרים הנמכרים מיוצרים ע"פ הנחיות משרד הבריאות ומבוטחים בביטוח חבות מוצר בחברת הביטוח איילון
 • מספר ערוצי הליווי שלהם זוכה כל לקוח: 5 (מפורטים בהמשך)
 • כתובת החברה המשווקת: החברה מאכלסת את הקומה הרביעית ביד חרוצים 4א בכפר סבא.
 • עלויות: מחיר חודשי לרוב התוכניות נע בין 250-712 ₪
 • התאמות ספציפיות: צמחוני, טבעוני, צמחוני כולל דגים, ללא גלוטן, ללא לקטוז, כריכים ועוד.
 • מדיניות החזרים: ניתן לביטול תוך 14 יום בהתאם לחוק מלבד על מוצרים פסידים במידה ונרכשו.

האם דיאטת דש באמת עובדת?

דיאטת דש התחילה את דרכה במהלך שנות התשעים המוקדמות כאשר מטרתה העיקרית הייתה להוריד לחץ דם גבוה. הכינוי "דיאטת דש" מגיע מן השפה האנגלית כאשר DASH אלו ראשי תיבות של המשפט: Dietary Approaches to Stop Hypertension.

דיאטה ייחודית זו מתמקדת בתזונה אשר מאפשרת להוריד לחץ דם תוך מספר שבועות. עם חלוף השנים הוכח מחקרית כי דיאטת דש אפקטיבית לא רק למי שסובל מיתר לחץ דם, אלא יכולה להתאים גם לאנשים הסובלים מעודף משקל ועשויים לפתח לחץ דם גבוה בעקבות זאת בעתיד. כאמור, בארצות הברית מתייחסים לדיאטה זו כדיאטה מומלצת.

השאלה האם הדיאטה עובדת או לא יכולה להיענות רק על ידי מי שהחל לנסותה. התשובה הכללית היא שבמידה ומקפידים על ההנחיות ועל התפריטים של דיאטה דש, אכן יכולים להגיע לתוצאות מצוינות. חשוב לזכור שכמו בכל דיאטה או תהליך הרזיה מסוג כלשהו – אם תסטו "מן המסלול" ותרמו מעט, קרוב לוודאי שהאפקטיביות של הדיאטה תהייה נמוכה יותר.

 

כיצד פועלת דיאטת דש, כמה ק"ג יורדים במסגרת הדיאטה ותוך כמה זמן?

דיאטת דש מציעה למתנסים בה תפריט עשיר הכולל פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, דגנים מלאים ועוד. הדיאטה מתמקדת בהעלמת מזונות לא בריאים מהתפריט היומי שלנו ולמעשה ניקוי הגוף מכל מה שמעובד ואינו בריא לנו. מבחינת הגבלות – אין הגבלה על מתוקים וכנראה תופתעו לשמוע שהיא דווקא אחת מקבוצות המזון בדיאטת דש אך כמובן בכמות הנכונה. בעקרון, דיאטת דש אינה שוללת שום מזון אולם היא ממליצה להפחית בצריכת בשר אדום ומזונות מעובדים.

דיאטת דש מציעה מגוון רחב של תפריטים מפורטים שיאפשרו לכם להתרחק מכל אותם מזונות מעובדים וג'אנק פוד ובאמצעותם ניתן לסגל אורח חיים בריא ותזונה נכונה לאורך זמן.

אחד העקרונות הראשיים של דיאטת דש היא הפחתת כמות הנתרן באוכל שלנו. הנתרן מצוי בעיקר במלח ומתוך מחקרים רבים שנעשו בנושא ניתן ללמוד כי מרבית המזונות המעובדים מכילים כמויות גבוהות של נתרן. למעשה, דיאטת דש מספקת מידע מדויק אודות המזונות המותרים וגם מזונות שמותרים באופן מצומצם. תוכלו לקבל מידע ספציפי על הכמות המותרת או המומלצת לכם.

דיאטת דש אהודה על הציבור, בין היתר מכיוון שקצב הירידה במשקל די מהיר בהשוואה לדיאטות אחרות. היא לא נחשבת לדיאטת בזק או דיאטת כאסח. מדובר בדיאטה מוקפדת ונכונה ולא בגחמה רגעית או טרנד הרזיה קיצוני שמסכן את האדם.

אם תקפידו לאכול לפי התפריטים של דיאטת דש כנראה שתצליחו לרדת מספר קילוגרמים כבר בתחילת התהליך. קשה לומר בדיוק כמה ניתן לרזות מכיוון שהדבר הוא אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. לכל אחד מאיתנו נקודת פתיחה שונה ומצב בריאותי אחר.

משך הזמן שתצטרכו להתמיד בדיאטה אינו מוגבל ולמעשה, דיאטת דש הופכת די מהר לחלק מאורח החיים ואנשים אינם מעוניינים להפסיק ולשנות את התפריטים שלה, מכיוון שהם מוצאים אותם נוחים, טעימים ונכונים לגופנו.

 

מהם היתרונות של הדיאטה?

כפי שציינו קודם לכן, אחד היתרונות הבולטים של דיאטת דש זוהי האפשרות להפחתת לחץ דם גבוה. יתרון מרכזי נוסף היא העובדה כי באמצעותה ניתן להיכנס למסלול חיים בריא יותר, לשפר באופן משמעותי את בריאותנו ולהפחית את הסיכון לחלות במחלות לב ומחלות נוספות.

יתרון משמעותי נוסף הוא היותה של הדיאטה קלה ויעילה, כזו אשר מתאימה כמעט לכל אדם ומאפשרת ירידה במשקל לא רק למי שעומד בהגדרות כאלה ואחרות.

כמו כן, דיאטת דש מתאימה ואף מומלצת לחולי סוכרת – אנשים שלרוב אוסרים עליהם לעשות דיאטה. העקרונות של דיאטת דש תורמים לשיפור רמות הסוכר בדם, ולכן היא יכולה להתאים לחולים אלו ולהפחית את התנגודת לאינסולין.

כמו כן, מדובר בדיאטה מוכרת מאוד אשר הוכחה לא פעם כמוצלחת ויעילה וניתן למצוא מגוון תפריטים שלה לשימוש חופשי.

אם בכל זאת עדיין אינכם בטוחים לגביה אנו משוכנעים כי תוכלו לשמוע אודותיה מפי אנשים שהתנסו בה בעבר. יש לא מעט חוות דעת, המלצות וביקורות חיוביות על דיאטת דש וכמובן גם לא מעט סיפורי הצלחה.

 

האם מומלץ לעשות את הדיאטה במהלך היריון או תקופת ההנקה?

ככלל, נשים בתרימסטר השני והשלישי להיריון אינן צריכות לעשות דיאטה אלא אם כן הרופא המליץ להן על כך מפורשות. אף על פי שדיאטת דש בבסיסה אינה מסכנת את האם או העובר חשוב מאוד להתייעץ עם רופא אשר מלווה את האם בתהליך ההיריון ולקבל את אישורו והנחיותיו בנושא.

נשים מניקות צריכות לזכור כי בזמן ההנקה מומלץ לא לצרוך פחות מ-1800 קלוריות ביום ולכן יש להתייעץ עם רופא, דיאטנית קלינית  או יועצת הנקה מוסמכת לפני תחילתה של כל דיאטה.

 

תפריט מומלץ לדיאטת דש

בטרם מתחילים בתוכנית הרזיה כלשהי חשוב לבדוק אילו מאכלים מותר לאכול במהלך הדיאטה ואילו סוגי מאכלים אסור לאכול במסגרתה. בדיקה קצרצרה זו תאפשר לכם לקבל מושג על התהליך וכך תדעו אם אכן דיאטה זו מתאימה לכם ואם תוכלו לעמוד בה.

כפי שצוין קודם לכן, דיאטת דש עשירה במזונות בריאים וטעימים ויש מגוון רחב של תפריטים שונים שמהם תוכלו לבחור את התפריט שהכי מתאים לכם.

 

לפניכם תפריט מומלץ לדיאטת דש שיכול לשמש אתכם ולהוות נקודת פתיחה טובה:

ארוחת בוקר – דייסה משיבולת שועל עם חלב או על בסיס מים. בנוסף, ניתן לאכול פרי כמו תפוח ירוק, אגס או אפרסק. כמו כן, ניתן לאכול יוגורט דל שומן (עד 3%) ולקנח את זרעי צ'יה או זרעי פשתן.

ארוחת צהריים – דג דניס או דג סלמון אפוי בתנור עם כוס כוסמת שבושלה על מים. רצוי להוסיף גם ירק ירוק כלשהו כמו ברוקולי, תרד או סלט ירוק המכיל עלים למיניהם. אפשרות נוספת היא שניצל אפוי או חזה עוף, בטטה אחת וסלט ירקות.

ארוחת ערב – שתי פרוסות לחם מלא / שיפון עם קוטג' 5%, מגוון ירקות חתוכים וביצה קשה. אפשרות נוספת היא חביתת ירק שנעשתה על כפית שמן זית.

בין הארוחות ניתן ואף רצוי לאכול ארוחות ביניים קלות המבוססות על פירות וירקות או מעדן דל שומן.

 

דיאטת דש מידע מקיף dash diet

 

תוכנית "דש אקספרס" – כל מה שחשוב לדעת

 

איך מתבצעת ההתאמה האישית?

במסגרת דיאטת דש ועל פי עקרונות המחקרים הקליניים, מותאמת לכם באופן אישי דיאטנית/תומכת המלווה אתכם במעקב צמוד ובשעות הנוחות לכם (מבלי צורך להתארגן ולצאת מהבית לפקקים) ותמצא יחד איתכם את הדרך שהכי תתאים לכם ולסגנון החיים שלכם לרדת במשקל ולהרגיש טוב יותר עם עצמכם.

 • בשיחת ההיכרות הראשונה ננסה להכיר אתכם בצורה היסודית ביותר מבחינה מקצועית ורגשית.
 • נעבור על סדר היום האישי שלכם: האם אתם עובדים? סטודנטים? פנסיונרים? בחופשת לידה? עצמאיים? עובדים בשטח או במשרד? עקרונות הדיאטה זהים – אך היישום משתנה על פי סגנון החיים שלנו.
 • נברר מהי ההיסטוריה הרפואית והמצב הרפואי העדכני (על מנת לוודא שאין בעיה רפואית שיכולה להשפיע על הירידה במשקל).
 • האם יש מזונות שאתם לא מוכנים לוותר עליהם? האם אתם מעדיפים אוכל מבושל או כריכים? האם אתם אוכלים לרוב במסעדות? מהו האוכל שאתם לא מסוגלים לאכול? מה אתם אוכלים כשאתם בלחץ, עייפים או כועסים? האם אתם אוכלים מעט מדי במהלך היום? ומהו הקושי העיקרי עבורכם בירידה במשקל?

 

לאחר שיחת ההיכרות תיבנה עבורכם תוכנית אישית עם המלצות תזונתיות שיתאימו אך ורק עבורכם ויתאימו את עקרונות מחקרי דש לסגנון החיים שלכם.

משבוע לשבוע נציב יעדים קטנים וריאלים ובכל יציאה משיגרה הדיאטנית תהיה שם בשבילכם ותענה על כל השאלות החשובות לכם:

 • כיצד מתמודדים עם הנופש או הסופ"ש במלון?
 • מה עושים עם פגישות עסקיות חוזרות במסעדות?
 • מה עושים בסופי שבוע?
 • איך מתמודדים ביום-הולדת או אירועים משפחתיים?
 • כיצד נפרדים מייסורי המצפון?

המטרה היא לעשות בחירות נכונות בתוך כל סיטואציה ולא להימנע ממנה.

 

גם אם לא עמדנו בתוכניות ושברנו את הדיאטה

אנחנו לא שוברים את הכלים, אלא מתקנים את מה שצריך, סולחים לעצמינו, מכבדים את הגוף שלנו וממשיכים משם עם חיוך על הפנים בצורה מאוזנת ושפויה.

אתם תרגישו שבעים ורגועים במהלך היום, תרכשו הרגלים שיתאימו עבורכם גם בעוד 10 שנים קדימה ותצאו ממעגל הדיאטות אחת ולתמיד. כי ההרגלים יהיו שלכם ולא של אף אחד אחר. וכל זאת כשאתם מלווים בשותפה לדרך ולתהליך השינוי שישפיע לטובה לא רק עליכם, אלא על כל הסובבים אתכם.

 

חמשת אפיקי הליווי הזמינים לכל לקוח של "דש אקספרס"

בניית מערך התמיכה ובחירת אפיקי הליווי הינו תהליך בלתי נגמר, החידושים הטכנולוגים והצורה שבה הלקוחות בוחרים לצרוך תכנים השתנתה במהלך השנים.

החברה המשווקת את התוכנית תהיה זמינה עבור הלקוחות בזמן שהם צריכים ובצורה הנוחה עבורם:

 1. שיחות אישיות עם אשת המקצוע (המלווה האישית), גם בהתאמת תפריטים אך לא פחות חשוב בתמיכה בפן הרגשי, הבעיה של רובנו אינה מה אוכלים, אלא למה אוכלים.
 2. קשר אישי עם המלווה האישית בווטסאפ לשאלות שעולות מהרגע להרגע.
 3. קהילת פייסבוק סגורה, תומכת ומפרגנת המונה אלפי לקוחות עם מענה לעשרות שאלות מדי יום.
 4. מערכת ממוחשבת של תפריטים מגוונים הנגישה 24 שעות ביממה.
 5. צוות ווטסאפ של החברה שעונה לשאלות בזמנים שהתומכת האישית אינה זמינה, לדוגמא, אם היא חולה, ישנה או פשוט כשהיא בשיחה עם לקוח אחר. זאת על מנת ליצר מקסימום זמינות ללקוחות.

 

השוואה של קצב הירידה בדיאטת דש לעומת אחרות באוכלוסיות שונות

בנושא ההרזיה נעשו מספר מחקרים באוכלוסיות שונות כגון אנשים עם כבד שומני (שכיחות הכבד השומני עומדת על 50% בקרב ילידי הארץ), אנשים הסובלים מתסמונת מטאבולית (כולסטרול, היקף מותניים סוכרת ועוד), נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות. במחקרים אלה הושוותה דיאטת דש לדיאטות אחרות כאשר המשתתפים שנחלקו בין הדיאטות אכלו את אותן כמות קלוריות, התוצאות במחקרים אלה הראו כי המשתתפים שעקבו אחרי עקרונות דיאטת דש ירדו יותר במשקל ובהיקפים באותה תקופת זמן על אף שצרכו את אותה כמות קלוריות.

 

מחקר מסכם על השפעת דיאטת דש על משקל והיקפים

במחקר מטה אנליזה (בדיקה של תוצאות של מספר מחקרים) שהתפרסם בביטאון Obesity reviews ריכזו החוקרים את המחקרים שבהם הושוותה דיאטת דש לדיאטות אחרות, כאשר כל המשתתפים מקבלים את אותה כמות קלוריות. החוקרים מסכמים כי המחקרים שנבדקו הראו כי דיאטת דש יכולה לגרום לירידה מהירה יותר במשקל יחסית לדיאטות טיפוסיות, אך לאו דווקא בהשוואה לדיאטות מאוזנות אחרות, ושדיאטת דש עשויה להיות בחירה טובה יותר יחסית לדיאטות הרזיה טיפוסיות, במיוחד באנשים הסובלים מעודף משקל.

דיאטת דש – תמונות לפני ואחרי של אנשים בתוכנית "דש אקספרס"

תמונה של דיאטת דש לפני ואחרי
דיאטת דש תמונה לפני ואחרי
דיאטת dsah תמונות לפני ואחרי
דיאטת דש תמונה לפני ואחרי
dash diet before after
dash diet before after
דיאט מאסטר - פלטפורמה מקוונת ובה מדריכים מקיפים בנושאי דיאטה ותזונה נכונה, מידע על מזון בריא וסגולותיו. התכנים באתר דיאט מאסטר מבוססים על מקורות מידע מהימנים, כגון אתרי דיאטניות מובילות, קופות החולים ואתרים נוספים בתחום. חלק מהתכנים באתר עברו בקרה של דיאטניות ו/או נכתבו על ידי אנשי מקצוע.